بهره‌برداری کامل از پل خلیج فارس تا 29 ماه دیگر

خبرگزاری ایسنا

یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۱

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: پروژه شبکه جامع پل خلیج فارس با محوریت پل ارتباطی خلیج فارس (قشم – بندرعباس) تا 29 ماه آینده به بهره‌برداری کامل می‌رسد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اسفندیار حیدری پور در بازدید از مراحل ساخت پل خلیج فارس اظهار کرد:‌ اجرای شبکه جامع پل خلیج فارس با هزینه 469 میلیون یورو از آبان ماه سال جاری شروع شد و تا 36 ماه به طول خواهد انجامید که شکل و ظاهر پل تا 11 ماه دیگر تکمیل خواهد شد.

وی ادامه داد: این پل در نوع خود منحصربه فرد است زیرا ریل قطار 86 کیلومتری در کنار باند رفت و برگشت اتوبانی 92 کیلومتری و پیاده رو درنظر گرفته شده است که طراحی پل در سال 1390-1391 زیر نظر شرکت دانمارکی و با دریافت تاییدیه‌های زیست محیطی انجام شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به این‌که ساخت این پل از سال 1351 در دستور کار بوده است بیان کرد: این پل از شش پایه اصلی 36 متری با ارتفاع 150 متر و 25 تن وزن تشکیل شده است که 70 درصد مواد مصرفی داخلی و 30 درصد مابقی همچون کابل به وسیله واردات تامین می شود.

حیدری‌پور گفت: در کنار ساخت پل توسعه بندر کاوه، ساخت راه‌آهن و اتوبان، اسکله کاوه و شبکه جامع بندر کاوه در دستور کار است که از بازپرداخت این‌ها می‌توان به اشتغالزایی برای 200 نفر در بندر کاوه، درآمد پنج ساله و ارتباط با 11 کشور CIS اشاره کرد.

وی با اشاره به این‌که طول این پل 4130 متر است گفت: 2500 متر از طول پل در آب است که با اتصال این پل 12 ماه آبی به شبکه آبی کشور افزوده خواهد شد. در کنار این‌ها این پل جزیره قشم و سرزمین اصلی را به هم متصل می‌کند که جزو مهمترین و کاربردی‌ترین هدف احداث این پل است.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: با وجود منطقه آزاد بودن قشم، واردات و صادرات از این منطقه با توجه به قوانین موجود قوت خواهد گرفت.

وی با بیان این‌که بندر کاوه حدود 2000 متر پس کرانه دارد و دو لانچرینگ برای تجهیز بندر خریداری شده که به زودی وارد کشور می‌شود افزود: قشم توانایی مرکزیت بارانداز کشورهای تازه استقلال یافته در منطقه را دارد. با توجه به این که اجناس بدون گمرکی می توانند وارد کشور شوند، راه اندازی آن از مزیت‌های منطقه آزاد خواهد بود.

حیدری‌پور گفت: راه اندازی ریل از این پل توان جذب سرمایه‌گذاری خارجی از حوزه کشورهای CIS را افزایش خواهد داد.

او از دیگر تاثیرات مثبت این طرح به رونق گردشگری درمنطقه اشاره کرد و بیان کرد: مسافران امروز برای سفر به قشم با چالش ورود به جزیره مواجه هستند که با ساخت و بهره برداری از این پل دیگر دغدغه ورود و پذیرایی همه ساعته از گردشگران به جزیره قشم را نخواهیم داشت.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به این‌که سند زمین‌های انفال از دولت گرفته شده است بیان کرد: هر هفته پنج تا شش مورد زمین به سرمایه گذاران واگذار می‌شود که طی یک سال گذشته پنج هتل در این جزیره افتتاح شده است و اولین هتل پنج ستاره تا یکی دو ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.

حیدری‌پور خاطرنشان کرد: حدود هفت میلیارد هزینه مجموعه پسماند جزیره شده است که در مدت یک سال به بهره برداری خواهد رسید که 70 درصد آن قابل بازیافت است.

وی درباره توافق منطقه آزاد قشم و وزارت ارتباطات گفت: با نزدیکی خطوط فیبر نوری به جزیره تفاهم نامه‌ای امضا شده است تا یک دیتاسنتر و سوییچ برای استفاده بهتر از دنیای مجازی و ارتباط جدید با سرزمین اصلی را داشته باشیم.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم به نیروگاه‌های 3000 مگاواتی و 50 مگاواتی اشاره کرد و یادآور شد: این نیروگاه‌ها آب و برق جزیره را تامین کرده و شبکه آب وبرق تمام روستای قشم را به هم متصل خواهد کرد.

وی بیان کرد: ‌20 تا 25 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده که جزیره به توانایی سوخت رسانی کشتی‌ها دست یابد.

حیدری‌پور از فرصت یک ساله ژئوپارک قشم خبر داد و گفت: به ژئوپارک قشم که با بودجه 2.5 میلیاردی برای سال آینده در حال رفع نواقص و به دست آوردن استانداردهای لازم است یک سال فرصت داده شده است.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم درباره افزایش قیمت محصولات در منطقه آزاد قشم افزود: افزایش قیمت در قشم به دلیل نوسانات قیمت دلار است اما همچنان کالاهای اساسی ارزان‌تر از سرزمین اصلی به فروش می‌رسند و در برخی مواقع که نیاز جزیره با واردات رفع می‌شود این کار صورت می‌گیرد.

حیدری‌پور در پایان گفت: با عجله در حال کار کردن هستیم تا تعهدات خود را انجام دهیم و تکمیل پروژه در سرزمین اصلی بر عهده وزارت راه و شهرسازی است.