پل و تونل خلیج چساپیک

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران 

پل و تونل چساپیک به طول کلی 37 کیلومتر یک راه ارتباطی فوق العاده است که از دهانه خلیج چساپیک عبور می کند و شبه جزیره دلماروا در سواحل شرقی ویرجینیا را به ساحل ویرجینیا و بخش شهری همپتون رود متصل کرده و مسیر سواحل ویرجینیا و نقاط شمالی ویلمینگتون را 95 مایل کوتاه کرده است. 

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران 

این مجموعه شامل 19 کیلومتر پل، دو تونل 1.6 کیلومتری، چهار جزیره مصنوعی، دو پل با ارتفاع زیاد، در حدود 3.2 کیلومتر گذرگاه، و 8.9 کیلومتر جاده های ارتباطی است که از خلیج چساپیک عبور می کند و در عین حال خللی برای ترافیک کشتیرانی این خلیج ایجاد نمی کند. این مجموعه یکی از تنها هشت مجموعه پل و تونلی است که در جهان وجود دارند که سه تا از آنها در همپتون رود ویرجینیا قرار دارند.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران 

 این مجموعه در 15 آوریل 1964 افتتاح گردید و در آگوست 1987 به افتخار یکی از رهبران ملی که در توسعه کشور تلاش بسیاری داشته است پل و تونل  Lucius J. Kellam Jr. نام گرفت. اگرچه هنوز این مجموعه بیشتر به پل و تونل چساپیک معروف است.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل و تونل چساپیک بیش از 46 سال توجه دنیا را بخود جلب کرده است و به عنوان یک شگفتی معماری مدرن و یک راه ارتباطی راحت در سواحل شرقی ایالات متحده مطرح بوده است. عبور از فراز و اعماق آبهای آزاد اقیانوس اطلس ویژگی خاصی به این پل و تونل بخشیده است.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

بعد از بهره برداری از این پل و تونل این سازه در یک رقابت جهانی که بیش از صد پروژه عظیم در آن شرکت داشتند عنوان یکی از هفت شاهکار مهندسی مدرن جهان را به خود اختصاص داد. همچنین در سال 1965 جامعه مهندسین عمران آمریکا این طرح را به عنوان موفقیت بزرگ مهندسی عمران معرفی کرد.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل و تونل چساپیک هنوز هم عنوان طولانی ترین مجموعه پل و تونل را به خود اختصاص داده است.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

از آنجاییکه این پل دیگر جوابگوی حمل و نقل موجود در این مسیر نمی باشد و همچنین برای بالا بردن سطح ایمنی، ساخت پل دیگری در تابستان سال 1995 آغاز شد و در 19 آوریل سال 1999 به بهره برداری رسید. ساخت این پل که از نظر اهمیت و دشواری کار چیزی کمتر از پل اصلی نداشت به یک موفقیت بزرگ دیگر در معماری آمریکا تبدیل شد.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

رانندگی در مسیر پل و تونل چساپیک احساس فوق العاده ای است. رانندگی در مسیر این مجموعه زیبا که یکی از شگفتی های ساخت بشر است را در هیچ جای دیگری نمی توان تجربه کرد. مجموعه ای که به عنوان یکی از عجایب هفت گانه مهندسی در دنیای مدرن مطرح می باشد. این مجموعه با ایجاد راه دسترسی آسان برای منطقه شهر نشین ویرجینیا در کنار اهداف توریستی و زیبا شناختی از نظر استراتژیک هم اهمیت بسیاری در منطقه دارد.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

بر روی این پل می توان بوی مطلوب نمک خلیج را حس کرد و به تماشای مرغان دریایی که در آسمان خلیج مشغول پرواز هستند نشست. صدای امواج و قایق هایی که از دور و نزدیک در حال عبور هستند تجربه منحصر بفردی را برای عابرین ایجاد می کند. راننده  ها می توانند در طول مسیر توقف هایی را داشته باشند و در رستوران چساپیک گریل غذا میل کنند و یا در فروشگاه ویرجینیا اریجینال هدایا و سوغاتی را تهیه کنند.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

 

ترجمه و گردآوری: نرگس علیپور حیدری