پل رونیانگ

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل رونیانگ مجموعه ای است از پلهایی که از روی رودخانه یانگتز در ایالت جیانگسو چین می گذرند.

 

این مجموعه شامل دو پل اصلی است که زنجیانگ که در کناره های جنوبی رودخانه واقع شده است را به یانگزو در کناره های شمالی رودخانه متصل می کند. این پل قسمتی از بزرگراه پکن- شانگهای را تشکیل می دهد.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل جنوبی یک پل معلق با دهانه اصلی 1490 متر است. پس از پایان مراحل ساخت این پل در سال 2005 این پل عنوان چهارمین پل دهانه بلند در بین پل های معلق جهان و بلندترین دهانه در چین را به خود اختصاص داد. اگرچه پس از افتتاح پل زیهومن Xihoumen Bridge در سال 2007 این عنوان را از دست داد. برج های این پل 215 متر از سطح آب ارتفاع دارند. عرض عرشه این پل 39.2 متر است و دارای 6 لاین و یک محل مخصوص عبور عابرین در هر سمت می باشد. ارتفاع این پل که اجازه عبور و مرور کشتی ها را میسر می کند 50 متر از سطح آب می باشد.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل شمالی یک پل کابلی است که طول دهانه اصلی آن 406 متر می باشد و برج های آن 150 متر از سطح آب ارتفاع دارند. جزیره Siyezhouاین دو پل را از هم مجزا کرده است. طول کلی این مجموعه پل حدود 35.66 کیلومتر است.

 

ساخت این پل در اکتبر سال 2000 آغاز گردید و قبل از پایان برنامه زمانبندی شده به اتمام رسید و در 30 آوریل سال 2005 به بهره برداری رسید.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

 

ترجمه و گردآوری: نرگس علیپور حیدری