طرح هندسی سازه پل خلیج فارس نهایی شد

 

تاریخ انتشار: 25 تیر 1391

به نقل از عصر ایران

 مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: طرح هندسی سازه پل خلیج فارس در نشستی با مشاوران ایرانی و خارجی این پروژه، نهایی شد.
 
به گزارش  دبیرخانه شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ‘اسفندیار حیدری پور’ افزود: پل خلیج فارس به عنوان یك نماد مهم ملی در جنوب ایران برای اتصال بزرگترین جزیره خلیج فارس به سرزمین اصلی باید به شكلی نمونه و منحصر به فرد ساخته شود.

 

 
وی با اشاره به اهمیت زمان بندی اجرای این طرح ملی تاكید كرد: بازدید مشاوران پروژه از محدوده حوضچه های خشك جهت اجرای عملیات ساخت پایه های پل در جزیره انجام شد و ساخت شش كیسون (پایه های اصلی پل) در دستور كار تیم اجرایی قرار گرفت.  
 
مجری طرح شبكه جامع ارتباطی خلیج فارس، از پروژه پل خلیج فارس به عنوان یكی از طرح های مهر ماندگار كشور نام برد و گفت: با حمایت های دولت و تلاش شبانه روزی تیم اجرایی این طرح، مردم كشور، به ویژه هموطنان ما در استان هرمزگان طی سال آینده می توانند به آسانی و از مسیرهای زمینی از طریق پل خلیج فارس به این جزیره سفر كنند.
 
همچنین، اهمیت ساخت پایه های پل به عنوان مهمترین بخش اجرایی این پروژه، مباحث لرزه نگاری و ژئوتكنیكی آن، مورد بررسی مشاوران داخلی و خارجی این طرح قرار گرفت.
 
طرح جامع شبكه ارتباطی پل خلیج فارس با محوریت پل با دو باند رفت و برگشت خودرو، یك خط ریلی جهت تردد قطارهای مسافری و حمل و نقل كالا با 40 مترعرض و حدود5/2 كیلومتر طول، جزیره قشم در جنوب كشور را به بندرعباس و كشورهای CIS متصل می كند.
 
كاهش 30 درصدی هزینه‌های حمل‌ونقل و 40 درصدی زمان سیر كالا، افزایش درآمد سرانه ساكنان و دست‌اندركاران اقتصادی در قشم ، كاهش فقر و افزایش رفاه اقتصادی و اجتماعی و درآمد ملی از مزایای شبكه جامع ارتباطی قشم با محوریت پل خلیج‌فارس است.