پل کینتای

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل کینتای در شهر ایواکونی ایالت یاماگوچی در غرب ژاپن واقع شده است. این پل  ابتدا در سال 1673 ساخته شد اما خیلی دوام نیاورد و بر اثر سیل از بین رفت.

پل پس از احداث مجدد حدود 200 سال برپا بود تا اینکه طوفان در سال 1950 آن را کاملا ویران کرد. پلی که امروزه بر روی رودخانه نیشیکی وجود دارد سومین پل ساخته شده بر روی این رودخانه است که با شکل جذاب و خاص خود نمای زیبایی به این رودخانه بخشیده است.

 

پارک کیکو که شامل پل کینتای و یک قلعه می باشد در سال 1922 به عنوان یک سرمایه ملی معرفی شد و یکی از مهمترین اماکن توریستی ژاپن به شمار می آید.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

این پل با عرض 5 متر و طول 210 متر و پنج قوسی چوبی که هنر و مهارت را به هم آمیخته است اثر فوق العاده ای را خلق کرده است و مهمترین مکان گردشگری ایالت یاماگوچی به شمار می رود. هرکدام از قوسهای پل 6.6 متر ارتفاع و 40 متر طول دارند. پل کینتای به همراه پل نیهونباشی توکیو و پل مگانباشی ناگازاکی از معروفترین پل های کشور ژاپن می باشد. در ژاپن فوجی نماد کوه ها ، ناچی نماد آبشار ها و کینتای نماد پل ها است.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

نکته جالب در ساخت این پل این است که هیچ میخ یا پیچ و مهره ای در آن بکار نرفته است و فقط از سیم و گیره استفاده شده است. نورپردازی این پل در شبها نمای فوق العاده ای را خلق می کند.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

در زمان های مختلف مردم سعی کرده اند تا بر روی رودخانه نیشیکی پلی بسازند اما هربار بر اثر طغیان رودخانه پل شسته می شده و از بین می رفته. بنابراین در ساخت این پل یکی از مهمترین مسائلی که باید در نظر گرفته می شد این بوده است که پلی ساخته شود که در برابر این طغیان ها محکم و استوار باقی بماند.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

 

ترجمه و گردآوری: نرگس علیپور حیدری