پل باد و باران

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران 

پل باد و باران چنیانگ در 20 کیلومتری شمال استان شانجیانگ چین واقع شده است و نمادی است از معماری اقلیت دونگ.

این پل در نوع خود بزرگترین پل باد و باران در تمامی روستاهای اقلیت دونگ محسوب می گردد و محصول تفکر و صنعت خاص اقلیت دونگ می باشد و همچنین یکی از خاص ترین بناهای چوبی در چین است.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

گفته می شود این پل در سال 1916 ساخته شده است و تاریخچه ای 100 ساله دارد. این پل از این جهت که در زمان باد و باران سرپناهی برای عابرین است به این اسم نامیده شده است.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

ساختار پل از چوب و سنگ تشکیل شده است و بر روی رودخانه لینکسی کشیده شده است. پل بر روی پنج ستون سنگی استوار گشته است و سطح آن با چوب فرش شده است. طول پل باد و باران 64.4 متر است و عرض آن 3.4 متر می باشد و ارتفاع این بنا 10.6 متر است.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل از هردوطرف با نرده هایی محصور شده است به گونه ای که به شکل یک دالان طولانی به نظر می آید. بر روی این پل پنج کیوسک برج مانند با طراحی خاص چینی بنا گردیده است. لبه ی شیروانی این ساختمان ها مانند بالهای کشیده شده یک پرنده به سمت بالا کشیده شده است. تمامی اجزاء این پل که شامل ستون ها، شیروانی و حکاکی ها و نقاشی ها به زیباترین و هنرمندانه ترین شکل ممکن طراحی و بنا نهاده شده اند.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل باد و باران مانند یک رنگین کمان زیبا بر روی رودخانه لینکسی می درخشد اما خاص ترین ویژگی این پل این است که در ساخت آن از هیچ میخ یا پرچی استفاده نشده است و قطعات چوب به زیبایی هرچه تمامتر با برشهایی داخل هم جفت شده اند. در دو طرف پل نیمکت های بلندی نصب شده است تا مردم بتوانند بر روی آنها بنشینند و خستگی راه را از تن بیرون کنند. تماشای جریان رودخانه و تپه های سبز و زیبا و همچنین روستایی هایی که در زمین های اطراف مشغول کار در زمین هستند از روی این نیمکت ها آرامش دلنشینی را برای عابرین به ارمغان می آورد.  با وجود گذشت چندین دهه از احداث این پل، پل همچنان محکم و استوار پابرجاست.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایرانپل خلیج فارس مرجع پل های ایران

 

ترجمه و گردآوری:  نرگس علیپور حیدری