پل خلیج هانگزو

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

این پل فوق العاده یکی از شکاهکار های مدرن معماری است که در می ماه 2008 بهره برداری از آن آغاز شد.

 

این پل کابلی که به شکل حرف S طراحی شده است دارای شش لاین در هر دو طرف می باشد و بخش Ningbo’s Cixi در جنوب را به Jiaxing در شمال متصل می کند. در طراحی این پل که به شکل S صورت گرفت سعی شده است تاثیر منفی احداث پل در امواج سهمگین معروف به اژدهای نقره ای در این خلیج به حداقل برسد.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

این پل با 36 کیلومتر طول بلندترین پلی است که بر روی دریا بنا نهاده شده است و فاصله بین شانگهای و نینگبو را 120 کیلومتر نزدیک می کند. عمر این پل زیبا که از روی خلیج هانگزو گذر می کند حدود 100 سال تخمین زده شده است. پل دو دهانه اصلی دارد که یکی دهانه شمالی با طول 448 متر است و دیگری دهانه جنوبی با صول 318 متر.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

مقدمات و برنامه ریزی ساخت این پل از یک دهه پیش آغاز گردید و حدود 600 متخصص نه سال وقت صرف طراحی این پل کردند. عملیات ساخت این پل در 8 ژوئن سال 2003 آغاز گردید و در 14 ژوئن 2007 به اتمام رسید. جشن افتتاحیه در 26 ژوئن این سال برگزار گردید اما راه اندازی آن تقریبا یکسال به طول انجامید و در این مدت آزمایش های بسیاری بر روی این پل صورت گرفتند. سرانجام پل در اول ماه می سال 2008 رسما افتتاح شد.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایرانپل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل خلیج هانگزو با طول 35.67 کیلومتر سومین پل بلند بر روی آب است و عنوان بلند ترین پل بین اقیانوسی را هم به خودش اختصاص داده است.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

این پل دارای شش لاین است و سرعت مجاز بر روی آن 100 کیلومتر در ساعت است.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

در این پل چراغ های چشمک زن با رنگ های متنوع استفاده شده است تا از خواب آلودگی رانندگان جلوگیری شود و در عوض توجه آنها به جاده منعطف شود. قبل از احداث این پل برای سفر از نینگبو به شانگهای و بخش جنوبی جیانگسو مسافرین باید مسافتی 400 کیلومتری را می پیمودند که پل خلیج هانگزو این مسافت را به 80 کیلومتر کاهش داده است و این امر باعث شده است بندر بیلون شهر نینگبو توانایی رقابت با بندر پودونگ شهر شانگهای را برای حمل و نقل های دریایی بین المللی پیدا نماید.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

اما این تنها یکی از سرمایه گذاری هایی است که کشور چین در طول چند سال گذشته در زمینه ارتقاء سیستم حمل و نقلش انجام داده است. پیش بینی شده است که ساخت این پل در صنعت توریست شهر نینگبو هم تحول چشمگیری ایجاد خواهد نمود.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

 

ترجمه و گردآوری: نرگس علیپور حیدری