پل نانپو (شانگهای، چین)

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

این پل کابلی در نوع خود از طولانی ترین پل های  جهان به شمار می آید. طول کلی این پل 8346 متر است و دهانه میانی آن 423 متر است.

 

طراحی خاص این پل پاسخی بود به نیاز برای سازه ای که با استفاده از حداقل فضا پوکسی و پودونگ را در شانگهای بهم متصل نماید. این پل در سال 1991 ساخته شد، زمانیکه ترافیک روزانه بین 15 تا 17 هزار وسیله نقلیه بود. امروزه تعداد وسایل نقلیه ای که از روی پل عبور می کنند به صدها هزار وسیله می رسد.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل نانپو اولین پل کابلی فولادی بتونی است که در شانگهای ساخته شد. ارتفاع برج پل 150 متر است و دو ردیف کابل فولادی پل را بصورت معلق نگاه داشته اند. شاید جالب ترین موضوع در ارتباط با این سازه پل ارتباطی مارپیچ در قسمت پوکسی است که یکی از عجایب معماری پل در جهان به شمار می آید. شما بسته به اینکه از کجا وارد پل می شوید باید یک، دو و یا سه چرخ کامل بر روی این پل مارپیچ بزنید تا نهایتا وارد پل اصلی شوید.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل نانپو از نظر سمبلیک هم ارزش زیادی برای مردم شانگهای دارد چرا که این پل اولین پلی بود که غرب و شرق رودخانه هوآنگپو را بهم متصل نمود.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

در این پل همچنین این امکان برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است تا با استفاده از یک آسانسور به بالای پل بروند و از مناظر اطراف لذت ببرند. این پل زمانی از مهمترین جاذبه های توریستی شانگهای قلمداد می شد اما امروزه افراد کمتری برای بازدید از آن می روند چرا که ساختمان های بلندی که در کنار پل ساخته شده اند مانع دیدن برج مروارید از روی پل می شوند.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل شامل شش لاین سواری است و ظرفیت ترافیک روزانه 4.5 تا 5 میلیون وسیله نقلیه را دارد. همچنین دو پیاده رو 2 متری در هر سمت تعبیه شده اند که امکان تماشای مناظر اطراف از روی پل را برای عابرین ایجاد کرده است.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل های نانپو و یانگپو که دو پل خواهر به حساب می آیند از روی رودخانه هوآنگپو عبور می کنند و پودونگ در شرق شانگهای را به قسمت های دیگر شانگهای متصل می کند. فاصله بین این دو پل 11 کیلومتر است و هردوی آنها پل های معلق کابلی دهانه بزرگ هستند. دو پل رودخانه هانگپو در کنار برج مروارید از جاذبه های اصلی شانگهای می باشند. پل نانپو اولین پلی است که بر روی رودخانه هوآنگپو ساخته شده است. پل اصلی طولی برابر با 846 متر و عرض 30.35 متر دارد.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

 

ترجمه و گردآوری: نرگس علیپور حیدری