پل پونت گوستاو فلوبرت

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل پونت گوستاو فلوبرت یک پل فوق العاده  و مدرن با حرکت عمودی (آسانسوری) در شهر روئن فرانسه  است که  بر روی رودخانه سین River Seine احداث گردیده است.

هرکدام از عرشه های پل 1200 تن وزن دارند اما بصورت شگفت آوری تنها در 12 دقیقه بالا می روند و در ارتفاع 55 متری قرار می گیرند و به این ترتیب کشتی های بزرگ می توانند از زیر این پل عبور کنند. ارتفاع پل در وضعیت معمول 7 متر است. تنها ساختار مثلثی بالای ستون ها هرکدام 450 تن وزن دارند و سیستم بالابر را در زمان عبور کشتی ها حمایت می کنند. هرکدام از دو شاه تیر این پل 86 متر ارتفاع دارند. ساخت این پل حدودا 60 میلیون یورو هزینه در بر داشته است. کار زیرسازی پل در ژوئن 2004 آغاز گردید و مرحله اصلی ساخت هم در ژوئن سال 2006 شروع شد. پل نهایتا در 25 سپتامبر سال 2008 افتتاح شد.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران 

نام این پل در 15 دسامبر سال 2006 انتخاب گردید. این پل به افتخار نویسنده معروف قرن نوزده، گوستاو فلوبرت، که در شهر روئن متولد شده بود به این نام نامگذاری گردید.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل پونت گوستاو فلوبرت ششمین پلی است که از روی رودخانه سین عبور می کند و با ارتفاع 86 متر لقب بلند ترین پل متحرک اروپا را به خود اختصاص داده است. طراحی این پل شامل دو بخش بالابرنده کابلی مستقل است و هدف از احداث آن حمایت از بزرگراه جدید شمال به جنوب شهر بوده است.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

در محل احداث پل عرض رودخانه تنها 180 متر است. برجهای پل که سیستم بالابرنده را حمایت می کنند 80 متر ارتفاع دارند. عرشه های پل که می توانند بصورت مستقل بالا کشیده شوند هرکدام سه لاین عبوری و 5/2 متر فضای پیاده رو دارند و در مجموع هرکدام 18 متر عرض دارند. طول پل 670 متر است و قسمت بالارونده هم 116 متر طول دارد.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

 

ترجمه و گردآوری: نرگس علیپور حیدری