پل جوسلینو کوبیتچک (JK)– برزیل

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران 

پل جوسلینو که به پل پرزیدنت JK نیز مشهور است، پلی فولادی – بتنی است که بر روی دریاچه ی پارانوآی برزیل احداث گردیده است و به عنوان یکی از زیباترین جاذبه های شهر برزیلیا مطرح می باشد.

این پل زیبا با طراحی فوق العاده قوسی ها و ستون هایش بخش جنوبی دریاچه را به بخش سنت سباستین پارانوآ ( یا بخش اصلی و مرکزی شهر) متصل می کند. پل جوسلینو در 15 دسامبر 2002 افتتاح شد . این پل 1200 متر طول و 24 متر عرض دارد و دارای دو مسیر ماشین رو با سه لاین در هر طرف و دو مسیر برای دوچرخه سواران و عابرین پیاده و اسکیت سواران به عرض 1.5 متر می باشد. پل دارای سه دهانه 240 متری است و هزینه ی ساخت آن بالغ بر 56.8 میلیون دلار بوده است. ساختار خاص این پل به گونه ای طراحی گردیده است تا با دیگر ساختمان های پیچیده ونوین و زیبای این شهر مدرن همخوانی داشته باشد.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل جوسلینو دارای سه قوسی زیبا و شاخص است و به گونه ای طراحی گردیده است که حس کسالت و خستگی را در رانندگان وعابرینی که از آن عبور می کنند ایجاد نمی کند و آنها را به هیجان می آورد. این ساختار خاص و ویژه نمایی متفاوت و زیبا را بر روی دریاچه ایجاد کرده است و در عین حال مانعی برای رانندگی با سرعت بالا بوجود آورده است.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران 

پل JK به یک نمایشگاه 24 ساعته معروف است چرا که در هر ساعتی از روز می توانید نمایی فوق العاده از طلوع یا غروب خورشید را در پشت تپه ها تماشا کنید و یا از انعکاس زیبای نور خورشید در داخل آب دریاچه لذت ببرید.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران 

این پل به افتخار جوسلینو کوبیتچک، رئیس جمهور سابق برزیل به این نام نام گذاری گردیده است، کسی که در اواخر دهه 1950 شهر پایتخت برزیل را از ریو دجانیرو به شهر مرکزی تر برزیلیا منتقل کرد و نقش بسیاری در پیشرفت این شهر داشت و رشد اقتصادی و ثبات سیاسی چشمگیری را به کشور برزیل هدیه کرد.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران 

دهانه اصلی این پل دارای چهار ستون نگهدارنده است که در اعماق دریاچه پارانوآ کار گذاشته شده اند و وزن عرشه پل توسط سه قوسی نامتقارن فولادی به ارتفاع 61 متر که به شکل مورب همدیگر را قطع می کنند تحمل می شود. عرشه پل توسط کابل های فولادی که در طرفین قوسی ها کار گذاشته شده اند بصورت معلق نگاه داشته شده است.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران 

در طراحی و ساخت این پل مهندسی و هنر با هم ادغام گردیده اند و نتیجه ای فوق العاده را خلق کرده اند. این پل بی نظیر نه تنها موفق به کسب جایزه Premio Abcem سال 2003 به عنوان بهترین سازه فولادی سال گردید بلکه شهرت زیادی را برای طراحش الکساندر چک به ارمغان آورد و او موفق به کسب مدال Gustav Lindenthal در زمینه طراحی پل گردید. از دیگر کسانی که به کسب این مدال نائل شده اند طراحان پل میلو فرانسه هستند.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران 

اگر قصد دارید به شهر برزیلیا سفر کنید حتما فراموش نکنید که در مسیرتان از پل JK دیدن کنید. بر روی این پل قدم بزنید و یا سوار بر ماشین از روی این پل فوق العاده عبور کنید و از عظمت و زیبایی های آن لذت ببرید.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران 

گردآوری و ترجمه: نرگس علیپور حیدری