پل اسلاورهاف

 پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل اسلاورهاف یک پل کاملا مکانیزه باسکولی در شهر لیووردن هلند است.

دو بازوی پل به گونه ای طراحی شده اند که قسمتی از جاده را از جای خود خارج می کند و بالا می‌برند و راه را برای ترافیک آبی باز می کنند. این پل همچنین به پل پرنده و یا پل متحرک نیز معروف است.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران 

این سبک خاص پل سازی امکان این امر را فراهم می کند تا پل در کوتاهترین زمان ممکن بلند شود و راه را برای عبور کشتی ها و قایق ها باز کند و سپس سریعا به جای خود بازگردد تا وقفه طولانی در مسیر عبور ماشین ها ایجاد نگردد.

 پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

طول و عرض این پل مربع شکل 15 متر است. پل به رنگ های آبی و زرد رنگ آمیزی گردیده است که نشانگر پرچم و نشان مخصوص شهر لیوواردن، مرکز استان فریسلاند هلند است. نام پل اسالاورهاف از شاعر معروف هلندی جی. جی. اسلاورهاف گرفته شده است.

 

در هلند به دلیل رودخانه هایی که در سراسر کشور جریان دارند و ترافیک آبی موجود و همچنین سطح بالای ترافیک جاده ای، پل ها باید به گونه ای طراحی گردند که بتوانند بر روی رودخانه های نسبتا کم عرض به راحتی حرکت نمایند و در زمان کوتاهی راه عبور قایق ها را باز کنند. پل های متحرک معمول برای این رودخانه ها بسیار بزرگ هستند و ساخت پل های طولانی و پر شیب هم سرمایه های ملی را هدر می دهد. به این ترتیب مهندسین هلندی با طراحی پل های باسکولی و دنباله ای به این نیاز پاسخ داده اند. این پل ها می توانند سریع و مطمئن توسط یک ستون بالا و پایین برده شوند.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران 

اما پل اسلاورهاف در بین پل های دیگر هلند شاخص است و از معروفیت خاصی برخوردار است. این پل که توسط وان دریل مچاترونیکا طراحی گردیده است یک پل کاملا اتوماتیک است که کاملا با محیط اطراف هماهنگ گردیده است ونمای زیبایی را خلق نموده است. این پل که به عنوان نمادی برای این شهر مطرح گردیده است کارایی بسیار بالایی دارد و جریان روانی را در ترافیک جاده ای و آبی ایجاد کرده است.

این پل فولادی که در سال 2000 افتتاح گردید روزانه 10 بار توسط دو بازوی هیدرولیکی که بر روی ستونی در کنار پل نصب گردیده اند بالا برده می شود.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران 

 

ترجمه و گردآوری: نرگس علیپور حیدری