پل اکتاویو فریاس دئولویرا

(برزیل)

 پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

این پل که مرتفع‌ترین پل معلق جهان به حساب می آید پس از دو سال کار و با صرف هزینه‌ای بالغ بر 92 میلیون یورو در سائو‌پائولو در سال 2008 به بهره برداری رسید.

 

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل دئولویرا که بر روی رودخانه پین هیروس سائوپائولو احداث گردیده است اولین پل ایکس شکل در جهان است. در ساخت این پل 378 کیلومتر کابل انعطاف‌پذیر از جنس فولاد و پلی اتیلن به‌کار‌رفته است که به یک ستون غول‌پیکر آویزان شده است.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

ارتفاع این پل 138 متر است و طراحی خاص آن که به شکل حرف X است نمای منحصر بفردی به آن داده است. از نظر ارتفاع اگر شما بر روی طبقه 46 ساختمانی بایستید با بلند ترین قسمت این پل هم سطح هستید. عرض این X در قسمت پایینی76  متر و در بخش فوقانی 35.4 متر است. این پل تنها پل جهان است که دارای دو جاده منحنی است که توسط یک دیرک و ستون بتنی حمایت می شوند. این دو جاده که یکی در ارتفاع 12 متری و دیگری در ارتفاع 24 متری قرار دارند هرکدام حدود 900 متر طول دارند.

 پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

از زمان افتتاح پل یک سیستم کاملا کامپیوتری از چراغ های LED با رنگهای متغیر در شب ها پل را تزیین می کنند و پل در فصول مختلف سال به رنگ‌های متنوعی دیده‌ می‌شود. در ماه دسامبر نورهایی که بر روی کابل ها تعبیه گردیده اند نمای یک درخت کریسمس را بوجود می آورند. این پل همچنین در ایام خاص سال هم بشکل ویژه ای نورپردازی می شود و معمولا در تبلیغات تلویزیونی انواع  ماشین از آن استفاده می شود.

 پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

 

 

ترجمه و گردآوری: نرگس علیپور حیدری