پل برج لندن

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل برج یک پل معلق اهرمی زیبا در شهر لندن است که توسط بری وولف و هوراک جونز Horace Jones & Wolfe Barry طراحی و در سال ۱۸۹۴ تکمیل شد.

 این پل یکی از مشهور ترین نمادها در شهر لندن و از مشهورترین و زیباترین معماری های دوره ویکتوریا است.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

 پل به دلیل نزدیکی به برج لندن و همچنین برجهایی که بر روی آن ساخته شده اند پل برج نامیده شده است. این پل 243 متر طول و 8.5 متر فضای زیرین دارد و ارتفاع قسمت وسط آن قابلیت افزایش تا حدود 43 متر را دارد، به شکلی  که کشتی ها می توانند از پایین رودخانه Thames از زیر پل عبور کنند. در قدیم که کالاها بجای هوایی از راه زمینی حمل می شدند این پل در روز تا ۵۰ بار برای عبور کشتی ها بالا برده می شد. این پل که در اواخر قرن نوزدهم به بهره برداری رسید هنوز یکی از مهمترین گذرگاه ها بر روی رودخانه به شمار می آید و هر روز بیش از 40 هزار نفر از روی آن عبورمی کنند و اهرم های آن سالانه حدود هزار بار بلند می شوند.

 پل خلیج فارس مرجع پل های ایرانپل خلیج فارس مرجع پل های ایران

 ساخت این پل با ۴۳۲ کارگر ظرف ۸ سال به اتمام رسید. در آن زمان ۷۰ هزار تن بتن برای ساخت دو ستون عظیم پل بکار رفت و ۲ باسکول متعادل کننده که هر یک ۱۰۰۰ تن وزن داشتند در داخل ستون ها کار گذاشته شدند. قسمت های دیگر پل با سنگ گرانیت و فلز به پل اضافه شدند.

این پل شامل دو برج است که در قسمت بالا توسط دو پل عابر افقی به هم متصل شده اند. محور اهرم ها و ماشین آلات مربوط به آن در این برج ها کار گذاشته شده اند.

 پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل در سال 1977 به رنگ قرمز و سفید و آبی رنگ آمیزی گرید و از آن زمان به همین شکل باقی مانده است. قبل از آن زمان پل به رنگ شکلاتی رنگ آمیزی شده بود.

 پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

در سال 1910 پل عابر که در قسمت بالا برج ها را بهم متصل می کند بروی مردم بسته شد چرا که خیلی مورد استقبال مردم قرار نمی گرفت. رهگذران معمولا ترجیح می دادند منتظر شوند پلی که در سطح خیابان قرار دارد بسته شود و از روی آن عبور کنند تا اینکه با بارهایی که در دست داشتند پله ها را بالا بروند و از قسمت عابرین عبور کنند. در سال 1982 و به عنوان بخشی از نمایشگاه جدید پل برج لندن بازدیدکنندگان یکبار دیگر توانستند بر روی پل عابر قسمت بالا قدم بگذارند و از این قسمت که حالا بصورت کامل مسقف شده بود مناظر زیبایی را مشاهده نمایند.

 پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل متحرک برج لندن که در حال حاضر با نفت و برق کار می کند در ابتدا توسط موتور های بخار نیروی محرکه اش را تامین می کرد. قسمتی که این موتورها در آن قرار داده شده بودند به اتاقهای موتور ویکتوریایی معروف بودند که حالا بخش دیگری از نمایشگاه پل برج لندن را تشکیل داده است. طی 28 سال گذشته این نمایشگاه همواره سعی داشته است با نیازهای جدید روز همگام باشد و در عین حال عطر و بوی ویکتوریایی خود  را نیز حفظ نماید.

 پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

 

ترجمه و گردآوری: نرگس علیپور حیدری