پل قطور

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

پل قطور پلی است که در مسیر راه آهن ایران و ترکیه در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهر خوی و در ناحیه ٔ سرحدی کردنشین بخش قطور توابع شهرستان خوی در استان آذربایجان غربیساخته شده است.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

این پل در سال ۱۳۴۷ توسط دو شرکت ایرانی ( رانکین ) و شرکت اتریشی (پور) پی ریزی و پایه‌های بتونی آن اجرا و اسکلت فلزی و شاسی آن توسط امریکائی‌ها انجام گرفت. ساخت پل در سال ۱۳۴۹ (۱۹۷۰ میلادی) به پایان رسید. طول پل قطور 443 متر، طول ارک فلزی پل ۲۲۳ متر و ارتفاع آن از سطح رودخانه قطور ۱۱۸.۲۸ متر است. پل دارای ۱۰ عدد پایه بتونی مسلح است که ۶ عدد از این پایه‌ها به طرف خوی و ۴ عدد از پایه‌های بتونی به سمت رازی می‌باشد و در مجموع دارای ۸ دهانه است که به صورت اکس به اکس در امتداد هم گسترش یافته‌اند.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

این پل از نوع زیر قوسی است و تا مدت‌ها بزرگ‌ترین دهانه قوسی را در بین پل‌های ایران داشت. عراق که به اهمیت این پل استراتژیک پی برده بود در دوران جنگ تحمیلی چندین بار اقدام به حمله هوائی برای انهدام و قطع خط ریلی ایران و اروپا نمود اما خوشبختانه راکتهای عراقی با خود پل اصابت نکردند و به اطراف پل برخورد کردند. گفته شده که مهندس سازنده این پل یک زن آلمانی بوده است.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

رنگ این پل فلزی در گذشته به رنگ قرمز بود و در زمان جنگ ایران و عراق جهت استتار از حمله هوائی عراق، به رنگ خاکی رنگ آمیزی شده است.

اين‌ پل‌ که‌ بر روي‌ دره‌اي‌ وسيع‌ و با تکنولوژي‌ جديد جهت‌ عبور راه‌آهن‌ و قطار احداث‌ شده‌است‌، يکي‌ از پل‌هاي‌ مهم‌ و شناخته‌ شده‌ خاورميانه‌ محسوب‌ مي‌شود. این پل همچنین نقش به سزائی در امر مبادله کالا و مسافر بین ایران و اروپا دارد.

پل خلیج فارس مرجع پل های ایران

 

 

گردآوری: نرگس علیپور حیدری